تماس جهت مشاوره رایگان : 02122263464


مشاوره رایگان 24 ساعته : 09120884318

a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 .
تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی و مالیاتی کوشا می باشد .

09120884318

مشاوره رایگان 24 ساعته

02122263464

تماس برای مشاوره رایگان

فیسبوک

توئیتر

جستجو
فهرست
 

اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی

اخذ کردن کد اقتصادی

تعریف کد اقتصادی

فعالیت های اقتصادی به روشهای مختلف در جوامع انجام می شود . پشتینانی از فعالیت کنندگان دراین امر و همچنین نظارت بر کارهای اقتصادی (تجاری)مستلزم شناخت اشخاص فعال در این زمینه است

اخذ مجوز برای فعالیت های تجارتی و پرداخت حقوق حـَـقّه دولتی در راستای مالیات و جلوگیری از رقابتها و تلاشهای ناسالم یکی از محسنات این امر محسوب می شود.

در کنار راهنمای ثبت شرکتها و گرفتن کارت بازرگانی، لزوم گرفتن شماره کد اقتصادی ملاحظه می گردد سپس با استفاده از مقررات مربوطه که در واحدهای مربوط وزارت امور اقتصادی و دارایی جاری می باشد نسبت به نگارش و ارائه راهنمای دریافت کد اقتصادی برای افرادی که نیازمند دانستن اطلاعات مربوط می باشند اقدام گردید .

اشخاص مکلف به دریافت کد اقتصادی :

 

تمام افراد حقوقی که به امور تولید،مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزیع هر جور اجناس و امور خدماتی مشغول هستند  همچنین تمامی اشخاص حقیقی که به کارهای فوق مشغول هستند و دارای پروانه کسب یا کار ازمراجع ذیربط باشند و یا محل فعالیت تجاری داشته باشند و واجد شرایط اخذ کد اقتصادی به حساب می آیند . شایان  تذکر است داشتن یکی از شرایط فوق برای اشخاص حقیقی کافی است.

 

مجوز و پروانه فعالیت

 

مجوز فعالیت به سندی گفته می شود که بر اساس آن فعالیت اقتصادی هر شخصی از طرف یکی از مراجع مرتبط تایید شده باشد مثل پروانه فروش در داروخانه ها از طرف وزارت بهداشت و درمانصدور می شود  یا کارت بازرگانی تجار  از طرف وزارت بازرگانی صادر شده یا فعالیت مرغداری از طریق جهاد کشاورزی یا گواهی فعالیت صنعتی از طریق وزارت صنایع و معادن یا مجوز های کسب و کار صادر گردیده از سوی اتحادیه های صنفی و تولیدی .

محل فعالیت تجاری

 

مکان فعالیت تجاری به یک واحد شغلی گفته می شود که آن مکان از طرف شهرداری یا مراجع قانونی مرتبط بعنوان محل فعالیت اقتصادی شناخته می شود و فعالیت مربوطه به آن جواز کسب و یا بدون جواز انجام می گیرد (مانند دفاتر پیمانکاری و یا واسطه ها و یا شغلهای همانندی که فعالیتشان توام با مجوز نبوده  و داروخانه ها و یا بعضی دیگر از کارهایی که محل فعالیت الزاما توام مجوز کسب می باشد، این محل بصورت قطعی یا اجاره در اختیار مؤدی است .

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید