تماس جهت مشاوره رایگان : 02122263464


مشاوره رایگان 24 ساعته : 09120884318

a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 .
تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی و مالیاتی کوشا می باشد .

09120884318

مشاوره رایگان 24 ساعته

02122263464

تماس برای مشاوره رایگان

فیسبوک

توئیتر

جستجو
فهرست

ثبت اختراع

ثبت اختراع

تعریف ثبت اختراع

اختراع حاصل و نتیجه تلاش فکری و تراوش ذهنی مخترع می باشد که در قالب یک عرضه صنعتی یا فرایند صنعتی متبلور می گردد و اختراع در اینجا معادل کلمه (INVENTION) می باشد. اما از اختراع  در قانون های مختلف کشورها زمانی حمایت می گردد که این اختراعات مطابق تشریفات خارجه آن کشور در مرحله و زمان مقرر به ثبت رسیده شده باشد و شرایط استفاده از این حق ثبت آن در نزد مراجع ذیصلاح (اداره ثبت اختراعات و نو آوری ها) می گردد و در اینجا حق اختراع هم معنی  واژه (PATENT) است.

بعد از ثبت اختراع به مالک و مخترع  مطابق  قانون به دو شکل از اختراع حمایت می گردد:

حمایت ایجابییعنی اینکه به دارنده محق می گردد که از خلاقیت و تلاش ذهنی خود بهره مند گردد

حمایت سلبی: سایرین را مکلف می دارد  که به این حقوق حاصله از آفرینشهای فکری احترام بگذارند و مانع از هرگونه نقص حق بدون اجازه مالک این حقوق بگردد. از این رو مخترع حق انحصاری نسبت به ساخت و صادرات و  واردات و عرضه جهت فروش و استفاده از فراورده ها و کالاهایی که مستقیما از طریق این فرایند بدست می آیند را خواهد داشت

برای ثبت شرکت و ثبت برند با ما تماس گرفته و کارتان را به ما بسپارید

مدارک لازم

۱- ارائه اظهارنامه اختراع ۳ نسخه  . اظهارنامه اختراع که دارای فرم مخصوص می باشد و جزء اوراق بهادار بوده  متقاضی می بایست از واحد فروش اوراق بهادار مستقر در اداره کل ثبت شرکت ها تهیه کند و مانند فرم نمونه صفحات بعدی نسبت به تکمیل و امضای آن اقدام کنید.
۲- ارائه توصیف مشروح اختراع یا نو آوری جدیدی که بررسی آن تقاضا می گردد ۳ نسخه . اختراع مورد ادعای مخترعین  باید بطور کامل شرح داده گردد در شرح اختراع می بایست تمام جنبه های اختراع ادعایی بصورت وضوح بیان گردیده توصیه شود و در تهیه شرح توصیف اختراعات از کاغذهای آ۴ استفاده کنید.
۳- ارائه نقشه های اختراع ۳ نسخه . ارائه نقشه کامل اختراع می بایست با مرکب و از روی مقیاس متری تهیه گردد و ذیل نقشه ها می بایست  توسط متقاضی یا وکیل او امضاء و مهر گردد وفق ماده ۲۷ آئین نامه اجرائی قوانین ثبت علائم تجاری و اختراعات نقشه ها و توصیف مشروح اختراع  بر روی کاغذهایی که ۳۴ سانتی متر طول داشته و ۲۲ سانتی متر عرض داشته باشد رسم کنید و همچنین جهت انجام امر مذکور فقط از یک روی کاغذ استفاده شود.
۴-  در صورتی که تقاضانامه توسط وکیل یا نماینده قانونی متقاضی تسلیم اداره مالکیت صنعتی می گردد اصل وکالت نامه یا رونوشت یا فتوکپی برابر اصل شده باید ضمیمه اظهار نامه شود.
۵- در صورتی که تقاضای ثبت اختراع از طرف شرکتی ثبت گردد یک برگ روزنامه رسمی مبتنی بر مدیریت شرکت می باید به ضمیمه مدارک تسلیم اداره مالکیت صنعتی گردد.
۶- ارائه فتوکپی شناسنامه مخترع یا مخترعین
۷- ارائه قبض رسید بانکی حق الثبت اظهار نامه جهت تقاضای ثبت اختراع

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید