تماس جهت مشاوره رایگان : 02122263464


مشاوره رایگان 24 ساعته : 09120884318

a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 .
تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی و مالیاتی کوشا می باشد .

09120884318

مشاوره رایگان 24 ساعته

02122263464

تماس برای مشاوره رایگان

فیسبوک

توئیتر

جستجو
فهرست
 

ثبت شرکت های سهامی خاص

ثبت شرکت های سهامی خاص

ثبت شرکت های سهامی خاص

گرچه در ماده بیست ام قانون تجارت،۷ نوع شرکت نام برده شده است،که یک از انواع آن شرکتها سهامی می باشد،لیکن در اصلاحیه ی سال ۱۳۴۷ شرکت های سهامی خود به دو گروه دسته بندی شده :
الف-شرکتهای سهامی عام
ب-شرکتهای سهامی خاص
بنابراین در حال حاضر بر خلاف مقررات قبل از اصلاح سال ۱۳۴۷،قوانین یکسانی بر شرکتهای سهامی وارد نمی باشد و این موضوع تفکیک نوع شرکت سهامی را پر اهمیت ساخته است.
بر طبق قانون تجارت حال حاظر،قوانین مربوط به شرکتهای سهامی را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود :
الف-قوانین مشترک در مورد هر دو نوع شرکت سهامی یعنی عام و خاص اجرا میشود.
ب-قوانین مخصوص به شرکت سهامی خاص
ج-قوانین مخصوص به شرکت سهامی عام
تفاوت بنیادین بین قوانین اختصاصی شرکتهای سهامی خاص و شرکتهای سهامی عام موجب شده است که در تبصره ی ماده ی ۴ اصلاحیه ی قانون تجارت به این موضوع تاکید گردد که: «در شرکتهای سهامی عبارت«شرکت سهامی عام»و «شرکت سهامی خاص» باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله بعد از نام شرکت در تمامی مدارک و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور روشن و خوانا نوشته شود».
در همین ماده،تفاوت شرکتهای سهامی خاص و عام این چنین بیان شده است:
«شرکتهایی که تاسیس گران آن ها بخشی از سرمایه ی شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند،اینگونه شرکتها شرکت سهامی عام هستند».
«شرکتهایی که تاسیس گران آن ها بخشی از سرمایه ی شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند ،اینگونه شرکتها شرکت سهامی عام هستند».
«شرکتهایی که همه سرمایه ی آنها در زمان تاسیس منحصراَ توسط تاسیس گران تامین میشود،شرکت سهامی خاص هستند».
شرکت سهامی خاص شرکتی می باشد که همه سرمایه ی آن توسط موسسین تامین میشود.چون ثبت شرکتهای سهامی عام همراه با تشریفاتی طولانی است،مواد اصلاحی قانون تجارت برای امور ساده تری که طبعاَ شرکای کمتری دارد یک نوع شرکت سهامی در قانون قید شده است که بشرح فوق شرکت سهامی خاص نامیده می شود.در این قبیل شرکت،صدور اعلامیه ی پذیره نویسی وجود ندارد.تمام سرمایه از ناحیه ی موسسین تعهد و اقلاَ سی و پنج درصد آن در یکی از بانک ها به اسم شرکت در حال ثبت در حساب مخصوصی سپرده می گردد.
سرمایه ی ثبتی شرکتهای سهامی خاص نمی تواند کمتر از یک میلیون ریال باشد.در صورتی که به علتی سرمایه ی شرکت کمتر شود باید شرکا در مدت یکسال آن را جبران نماید والا شرکت را به نوع دیگر از شرکتها از قبیل با مسئولیت محدود یا تضامنی تبدیل می کنند.
در نام شرکت باید کلمه ی «خاص»قبل از ذکر نام شرکت و یا بعد از آن بلافاصله نوشته شود و این کلمه در تمامی نوشته ها شرکت و آگهی ها باید رعایت گردد.مانند «شرکت سهامی خاص تبادل»یا« شرکت سهامی رشذ خاص » و قید کلمه ی خاص باید در تمام اوراق شرکت صراحتا نوشته شود.زیرا این نوع شرکت ها در حقیقت یک قسم شرکت سهامی خانوادگی و خصوصی است که بازدیدکنندگان باید اطلاع داشته باشند.همچنین، سرمایه ی شرکت به وسیله ی خود موسسین انتخاب میشود و حق صدور اعلامیه ی پذیره نویسی را ندارند ، سرمایه ی شرکت امکان دارد حداقل یک میلیون ریال گردد .هیئت مدیره ی شرکت سهامی خاص امکان دارد از ۵ نفر کمتر گردد.در ضمن، شرکت سهامی خاص حق انتشار اوراق قرضه را ندارد وشرکت سهامی خاص نمی تواند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه کند یا با انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود اقدام نماید.

تمامی شرکتهای سهامی اعم از شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی خاص باید دارای اساسنامه گردد. اساسنامه مهمترین رکن شرکت سهامی و سندی است که شرکت فقط به آن ارجاع داد میشود.اساسنامه روابط شرکا را با یکدیگر و حدود اختیارات مجامع عمومی و هیئت مدیره را تعیین و تکلیف سود و زیان شرکت و مدت انحلال آن را معین می کند. همچنین اساسنامه تابع نظر موسسین و اکثریت دارندگان سهام می باشد و قانون از لحاظ اهمیت،مواردی را در آن ذکر کرده که در هر حال لازم الرعایه می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید