تماس جهت مشاوره رایگان : 02122263464


مشاوره رایگان 24 ساعته : 09120884318

a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 .
تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی و مالیاتی کوشا می باشد .

09120884318

مشاوره رایگان 24 ساعته

02122263464

تماس برای مشاوره رایگان

فیسبوک

توئیتر

جستجو
فهرست
 

ثبت نام و علامت تجاری

ثبت نام و علامت تجاری

ثبت نام  و علامت تجاری

توضیح

در توضیح ثبت برند درکشور ایران اولا به تعریف برند می پردازیم. برند، اسم تجاری و علامت تجاری عبارت است از اصطلاح و نشانه و نماد و طرح یا ترکیبی از اینها خواهد بود. اسم و علامت تجاری به منظورشناساندن محصولات و یا خدمات شرکت ها از همدیگر کاربرد دارند. برند در عین حال که یک واژه ویژه است و چیزی زیاد تر از یک کلمه نمی باشد ولی وجه تمایز با دیگر شرکتهای رقیب بوده است.به طور تام نام تجاری می بایست دارای شرایط زیر بوده باشد:

  • می بایست بیانگر کیفیت و امتیازات محصول بوده.
  • می بایست تلفظ آسان داشته باشد. حد المکان کوتاه باشد.
  • می بایست متمایز و مشخص گردد.
  • می بایست ترجمه آن به زبان انگلیسی آسان و روان بوده.
  • می بایست بتوان آن را ثبت گردانید و تحت حمایت قانونی قرار داد.

در بازار رقابت، اسم و علامت تجاری، از نظر توان و ارزش با یکدیگر تفاوت دارند. یک برند قوی از ارزش بالایی برخوردار هستند. اگر ویژگی های زیر موجود باشد، اسم و علامت تجاری دارای ارزش زیادی می باشد:

  • داشتن وفاداری مصرف کنندگان
  • پنداشت مشتری نسبت به کیفیت بالا
  • توجه و حمایت زیاد از سوی مصرف کننده
  • آگاهی مردم از نام و نشان برند

اکنون در این بخش سعی در توضیح نکات کلیدی  فرآیند ثبت برند در ایران از ابتدا تا انتها خواهیم داشت:

گام اول جهت ثبت برند

ابتدا می بایست  که جهت انتخاب اسم برند چند نکته مهم را در نظر داشت. اول اینکه نامهای مشهور را نمی توان ثبت گردانید. در ضمن اگر اسم انتخابی با نام برند دیگری بیش از ۵۰% تشابه داشته باشد هم قابل ثبت نیست. البته این حالت در طبقه های مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی و سلولزی و ایمنی و لوازم خانگی و آرایشی و بهداشتی بیشتر اتفاق می افتد. یکی از مواردی که در ثبت برند ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد.

انتخاب نام برند، گام اول

ابتدا می بایست  که برای انتخاب نام برند چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اینکه اسامی مشهور را نمی توان انتخاب کرد. در ضمن اگر نام انتخابی با نام برند دیگری بیش از ۵۰% تشابه داشته نیز قابل ثبت نیست

ثبت برند ، گام دوم

بعد از انتخاب نام برند با موازین گفته شده، باید برند را ثبت نمود. برای ثبت برند در ایران می بایست استعلام برند کرد تا تکراری بودن یا تشابه آن مشخص گردد. سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می شود. بعد از ۴۵ تا نهایت ۹۰ روز بعد از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی شان را جهت ثبت برند در ایران به آگاهی شما میگردد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید